Darłowo

Darłowo

Darłowo

Darłowo, ze swymi szerokimi plażami, przecięte rzeką Wieprzą jest niewątpliwie jedną z ładniejszych miejscowości na wybrzeżu. Latem pełne turystów, po sezonie staje się cichym i spokojnym miasteczkiem. Mimo masowej turystyki i turystycznemu rozwojowi zachowało starą zabudowę i średniowieczny układ ulic, który zapewnia przyjemne spacery po malowniczych zaułkach centrum. Ulica Powstańców Warszawskich pełni funkcję deptaka, wzdłuż którego ciągną się barokowe i klasycystyczne kamieniczki. Na rynku wznosi się późnobarokowy ratusz, a przed nim stoi fontanna z rybakiem.

Za ratuszem znajduje się potężny bazylikowy kościół Mariacki pochodzący z XIV wieku. Zachowały się tu niezwykle cenne malowidła średniowieczne, a także sarkofagi książąt pomorskich.

W Darłowie znajduje się także XV- wieczna kaplica św Gertrudy, najciekawsza z trzech tego typu budowli na wybrzeżu. Jest to biały budynek na planie ośmiokąta, kryty gontem. W środku zachowały się renesansowe i barokowe ławy oraz XIX-wieczne empory. Ciekawostką są anioły na emporach, które ubrane są w…buty, a to dlatego, że fundatorami kaplicy miejscowi szewcy.

Prawa miejskie Darłowo otrzymało pod koniec XIII wieku. Do XVII wieku, kiedy to wygasła dynastia Gryfitów, miasto było pod rządami książąt pomorskich. Przełom XVIII i XIX wieku to powolne przekształcanie się Darłowa w letni ośrodek wypoczynkowy.

Najciekawszym zabytkiem Darłowa jest niewątpliwie zamek książąt pomorskich. Początki budowli sięgają drugiej połowy XIV wieku. Przez stulecia, na skutek licznych przebudów zamek został pozbawionych stylowych ozdób i wykończeń. Z zamkowej wieży i tarasów widokowych rozciągają się wspaniałe widoki. Zamkowe muzeum szczyci się kolekcją orientalną z przepięknymi wachlarzami, posągami Buddy, jedwabiami i elementami mieczy samurajskich.

Tuż obok zamku przepływa Wieprza wzdłuż której liczni turyści odbywają spacery. Widać stąd mały kościółek gotycki z XV wieku.


Komentowanie wyłączone