Kamień Pomorski

Jedno z najstarszych miast na Pomorzu (woj. zachodniopomorskie), słynie z koncertów muzyki organowej w gotyckiej katedrze, wyposażonej we wspaniałe barokowe organy.
W mieście – uzdrowisku nad Zalewem Kamieńskim, którego nazwa wzięła się od legendarnego kamienia na wyspie Chrząszczewskiej, ocalały fragmenty murów obronnych z XIII – XV wieku, z bramą Wolińską, obecnie siedzibą Muzeum Kamieni. Klimat starego miasta tworzą późnogotyckie budowle- ratusz i pałac biskupi oraz XVIII- wieczne kamienice o konstrukcji ryglowej.
Lecz najcenniejszym zabytkiem Pomorza Zachodniego jest gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela z przełomu XII i XIII wieku wzniesiona w związku z przeniesieniem z Wolina do Kamienia siedziby biskupstwa zachodniopomorskiego.

W katedrze znajduje się unikatowy instrument – ufundowane w 1669 r. barokowe organy wyposażone pierwotnie w 2660, a po remoncie w 1962 r. w 3300 piszczałek (instrument ma 13m długości i 9m szerokości). Jest to miejsce organizowanych od 1965 r. Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej.

Na terenie uzdrowiska znajdują się złoża torfu leczniczego, czyli borowiny, a w przypadku wód leczniczych są tu solanki. Leczone są tu choroby reumatyczne, kardiologiczne, a także nadciśnienie. Do Kamienia zjeżdżają kuracjusze cierpiący na choroby dolnych dróg oddechowych, neurologiczne, choroby ortopedyczno-urazowe. Są tu także leczone dzieci (choroby kardiologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby górnych dróg oddechowych).
W zachodniej części miasta, nad zalewem, znajduje się Port Kamień Pomorski. Miejscowość popularna jest wśród żeglarzy.


Komentowanie wyłączone