Niechorze

Niechorze

Niechorze to miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal, pomiędzy brzegiem Morza Bałtyckiego, a jeziorem Liwia Łuża. Jest jednym z bardziej znanych kurortów tej części wybrzeża. Znajdują się tu ośrodki wczasowe, a brzeg zajmuje piękna, piaszczysta plaża. W zachodniej jej części jest wysoki klif z latarnią morską.

Początkowo Niechorze było typową wsią rybacką. Jego rozwój jako kąpieliska rozpoczął się od XIX wieku, kiedy do Niechorza zaczęli napływać letnicy. Na obszarze wsi przylegającym do jeziora, w starszej części wsi, można spotkać dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi.
Latarnia jest niemalże symbolem miejscowości. Ma ona 45 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi 208 schodów. Na wysokości 35,7m znajduje się taras widokowy oferujący wspaniałe widok na okolicę. Budowę latarni zakończono w 1866 roku. Jej światło widoczne jest z odległości 20 mil morskich (37 km). Latarnia czynna jest przez cały rok. W sezonie można ją odwiedzać w godzinach od 10:00 do 20:00, poza sezonem do 18:00. Wejście do latarni jest płatne (6,00 bilet normalny, 4,00 bilet ulgowy).

Spędzając wakacje w Niechorzu warto także odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jego pomysłodawcą był rybak, Henryk Gmyrek. Muzeum otwarto 11 czerwca 1994 r. w poniemieckim budynku przy obecnej alei Bursztynowej. Można tu zobaczyć sprzęt rybacki, dokumenty, archiwalne fotografie, urządzenia nawigacyjne, łodzie i wiele innych.

Na terenie Niechorza znajduje się także baza rybacka, gdzie zakupić zaopatrzyć się w świeże ryby sprzedawane przez tutejszych rybaków.

Kąpielisko w Niechorzu obejmujące 100m linii brzegowej. Amatorzych pieszych wędrówek i jazdy na rowerze mają do dyspozycji kilka szlaków: EuroVelo Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego, Szlak Liwiej Łuży, Szlak Nadmorski.


Komentowanie wyłączone