Wolin

Wolin zlokalizowany jest w północno – zachodniej części Polski, na południowym cyplu wyspy o tej samej nazwie. Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to powstała osada nad Dziwną. Dzięki korzystnemu położeniu, wieś szybko się rozwijała. W okresie średniowiecza było to centrum kultu Świętowita. Początkowo to państwo-miasto prowadziło niezależną politykę i walczyło z wojami Mieszka I. Po zwycięstwie Mieszka I całe Pomorze Zachodnie wraz z Wolinem zostało włączone w granice Polski. Po 1630 roku, Wolin znalazł się pod panowaniem szwedzkim aż do 1720 roku, kiedy to przeszedł pod panowanie Prus.
Wyspa Wolin od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną, Zalewem Kamieńskim i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – Świną. Jej powierzchnia wynosi ok. 265km². Na wyspie istnieje bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Jej północne wybrzeże oferuje znane kąpieliska: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnią dzielnicą Świnoujścia – Warszów.

Wyspa ma bardzo urozmaiconą powierzchnię – są tu tereny bagniste, nizinne, leśne, a także wzniesienia morenowe z najwyższym punktem wyspy, Grzywaczem, który ma wysokość 116m n.p.m. oraz wybrzeże klifowe – należące do najwyższych w Polsce – ok. 80m, ciągnące się na długości 15km, od Międzyzdrojów do Świętej Kępy. W środkowej części wyspy znajduje się Pojezierze Wolińskie. Jego największym jeziorem jest Koprowo. Środkową część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy.

Miasto oferuje turystom liczne zabytki do zwiedzenia. Do najciekawszych należy oczywiście Stare Miasto. Warto odwiedzić kolegiatę św. Mikołaja z XV wieku, czy wiatrak holenderski z 1850 roku.
Zachowały się także liczne zabytkowe domy z przełomu XIX/XX wieku, dwór z przełomu XVIII/XIX w. Fragmenty murów obronnych pochodzących z XIV-XV wieku, można zobaczyć w północno-wschodniej części miasta, za ratuszem. Mają długość ok. 50 metrów, wysokość 3 metrów i zbudowane są z kamienia. W Wolinie zachowały się liczne bastiony i umocnienia z okresu najazdu szwedzkiego. W południowej części starego miasta znajduje się grodzisko z X-XII w., które w XIII wieku przebudowano na bastion. Warto wspomnieć, iż wokół miasta położone są także stanowiska archeologiczne datowane na IX- XII wiek.

Dodatkową atrakcję miasta stanowi Festiwal Słowian i Wikingów, który odbywa się tu każdego roku.


Komentowanie wyłączone