Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska, będąca dzielnicą Gdańska, położona jest u ujścia Wisły. Sanowi ulubione miejsce plażowiczów – jej piaszczysta i przepiękna plaża oferuje dwa kąpieliska, w Sobieszewie oraz w Orlu.

Wyspa w najszerszym miejscu ma ok. 10km szerokości, a w najdłuższym miejscu ok. 6km długości. Południowa część wyspy jest równinna i bezleśna, natomiast północ jest porośnięta lasem z wydmami w pasie nadmorskim. Wyspa charakteryzuje się łagodnym klimatem.

Można spotkać na wyspie ponad 300 gatunków ptaków, które mają tu swoje miejsca migracyjne. Niektóre z nich odbywają tu lęgi, inne zimują , a pozostałe odwiedzają wyspę podczas okresu jesiennych wędrówek. Ze względu na tak licznie występujące tu gatunki wyznaczono dwa rezerwaty ornitologiczne: Rezerwat przyrody Ptasi Raj, Rezerwat przyrody Mewia Łacha. Występują tu także rzadkie gatunki roślin, jak storczyki kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski.
Na wyspie znajdują się także dwa jeziora: Karaś i Ptasi Raj.
Wyspa jednak najbardziej słynie ze swych wspaniałych plaż i kąpielisk. Tani wynajem samochodów pozwala na swobodne dotarcie na jedno z nich. Kąpielisko Sobieszewo obsługiwane jest w sezonie przez ratowników. Historia kąpieliska na wyspie sięga przełomu XIX i XX wieku, gdy w okolicy brzegu morskiego wystawiono pawilon wypoczynkowy, obsługujący kuracjuszy. Charakteryzuje się ono ciszą i spokojem. Zachowało swój naturalny wygląd, a punkty gastronomiczne oddalone są od plaży o kilkaset metrów. Są tu opłukiwacze z bieżącą słodką wodą, wypożyczalnia sprzętu plażowego oraz mały plac zabaw.
Turyści mają do dyspozycji przebieralnie i stojaki na rowery. Przygotowano boiska, na których można pograć w siatkówkę plażową oraz piłkę nożną.

Na zachód od kąpieliska jest wspomniany wyżej rezerwat przyrody Ptasi Raj.

Wyspa posiada rozbudowaną bazę noclegową. Noclegi na wyspie pozwalają odwiedzającym poczują klimat miejscowości letniskowej; w tej dzielnicy Gdańska dominują hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i prywatne kwatery.


Komentowanie wyłączone